Ogłoszenie#1 2011-05-12 21:54:49

 Elfiasta

http://i57.tinypic.com/2n0ndi.jpg

Zarejestrowany: 2010-07-31
Posty: 272
Punktów :   10 

Postacie - Muminki vs. inne bajki

Czy oglądając różne filmy dla dzieci macie czasem wrażenie, że bohaterowie jednych mają swego rodzaju odpowiedniki w innych? Czy nasi ulubieni bohaterowie rzeczywiście są wyjątkowi czy też powtarzają tylko jakiegoś rodzaju archetypy? W tym temacie zapraszam do tworzenia porównań postaci na kształt tego, które zaraz wrzucę poniżej. Oczywiście, jako, że nasze forum dotyczy głównie muminków, najbardziej mile widziane są porównania właśnie ich z innymi postaciami, ale napewno nikt się nie obrazi, jeśli ktoś stworzy coś podobnego z dwóch innych bajek.
Zapraszam do dyskusji


Muminki – Pradawny ląd – porównanie postaci
http://a4.l3-images.myspacecdn.com/images02/128/b2b7a8f4c46c429b99998401e00da48a/l.jpghttp://nakedthanks.com/wp-content/uploads/2010/04/MOOMIN.gif
Stopek – Muminek
Stopek jest odpowiednikiem Muminka. Główni bohaterowie. Mają dobre serduszka,  dużo miejsca poświęcone zostaje ich uczuciom. Są przywiązani do rodziny, przyjaciół, często ukazany zostaje ich konflikt pomiędzy posłuszeństwem wobec rodziców lub opiekunów a lojalnością wobec przyjaciół. Jest to konflikt, jakiego doświadcza każde dziecko, dlatego według mnie, razem z brakiem bardzo wyrazistych cech, służy to stworzeniu małemu odbiorcy warunków do utożsamienia się z tymi bohaterami.
http://www.welfle.com/wp-content/uploads/2010/08/CeraStanding.jpghttp://www.fafarafa.pl/userdata/gfx/e6020b8cc24a54ecfcd276c2cbcc8802.jpg
Cera – Mała Mi
Przyjaciółki głównego bohatera. Są złośliwe i cięte, ale w gruncie rzeczy każdy i tak wie, że mają dobre serduszka i są wrażliwe. Często negują ustanowione przez kogoś zasady, kierują się własnymi. Na ogół nie uzewnętrzniają emocji, które mogłyby zotać uznane za świadczące o ich słabości.

http://images.wikia.com/landbeforetime/images/c/c3/Chomper%27s_Dad.jpghttp://x.garnek.pl/ga7476/67569a7d586341a3793052a3/straszna_buka.jpg
Ostroząb – Buka
…no dobra, żartuje
http://images.wikia.com/landbeforetime/images/8/82/Cera,_hatching.jpghttp://www.daedal.de/bilder/produkte/gross/ArabiaMoominFillyjonkBecher.jpg
Tata Cery – Filifionka
Rodzic gardzący znajomymi dziecka i przekonany o wyższości własnej rodzinki. Filifionka skazana jest na towarzystwo prostaków, tata Cery nie może pogodzić się z tym, że triceratopsy nie są jedynymi dinozaurami na świecie, a przynajmniej, że inne dinozaury nie wznoszą świątyń na cześć triceratopsów. Uczą dzieci, by nie bawiły się z „gorszymi”, ale nie odnoszą sukcesu, bo dzieciaki mają w poważaniu ich ksenofobiczne ględzenie.

http://www.jrj-socrates.com/Cartoon%20Pics/Misc/Land%20Before%20Time/Spike_300.gif
Spike – Nini
Upośledzeni przyjaciele akceptowani przez swoich zdrowo rozwijająch się kolegów. Czytałam gdzieś, że kreacja Spike’a była wynikiem zwiększonego w czasach powstawania bajki zainteresowania dziećmi upośledzonymi psychicznie i chciano, by miały one swojego reprezentanta w filmie. Spike nawet w późnym wieku nie mówi (wypowiada tylko jedno słowo – imię swojej siostry, w szóstej czy tam siódmej części filmu), jest znacznie mniej sprawny intelektuanie niż jego koledzy, prawdopodobnie nie bylby w stanie żyć samodzielnie. Nini też cierpi na rodzaj upośledzenia – jej niewidzialność to wynik chorobliwej nieśmiałości. Obie postaci są  akceptowane i lubiane przez inne dzieci, co uczy tolerancji.

Ducky – Mimbla
Nie jestem pewna co do tego porównania. Przyszło mi ono do głowy jako dwie kreacje „bohatera opiekuńczego”. Obie opiekują się młodszym rodzeństwem (w przypadku Ducky – przybranym) i mają do niego zaskakująco dużo cierpliwości. Wiem jednak, że to chyba jedyna cecha, jaka je łączy.

http://images.wikia.com/landbeforetime/images/1/15/Baby_Chomper.jpg
Chomper – Buka
O ile żartowałam z ostrozębem jako takim, tutaj wcale nie żartuję, choć to porównanie może się wydać dziwne. Chompera i Bukę łączy jednak bardzo wiele. Przybywają z zewnątrz. Chcą być lubiani, ale ich natura jest przeszkodą nie do pokonania. Wprawdzie Stopek i Chomper rozstają się w przyjaźni, potem (w V części) znowu spotykają i deklarują przyjaźń, ale na dłuższą metę jest ona niemożliwa w takiej formie jak przyjaźń reszty dinusiów (no dobra, wiem, wiem, w serialu jest, ale ja mówię o filmie a nie współczesnych dokrętkach dla kasy ). Chomper jest tireksem i nic tego nie zmieni. Tak samo Buka nigdy nie przystąpi do zabawy z muminkami, bo skończyłoby się to dla nich tragicznie.


Uff... Mam nadzieję, że dobrnęliście do końca i zapraszam do refleksji na ten temat

Ostatnio edytowany przez Elfiasta (2011-05-12 21:55:51)


I LOVE TOVE!

מומין אבא חביב, שמנמן וגדול, מומין אימא תמיד מטפלת בכול
בבית קטן הם גרים בשלווה ואהבה

Offline

 

#2 2011-05-15 04:31:53

Talvi

http://i60.tinypic.com/119cfg8.jpg

Skąd: Daleka Północ
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 67
Punktów :   

Re: Postacie - Muminki vs. inne bajki

To ja pojade od razu offtopem, bo akurat Muminki wydaja mi sie dosyc nieszablonowe ale na pewno znacie Smerfy. A pamietacie Bouliego? (baja o balwanku). Wydaje sie zerznieta ze Smerfow zupelnie: tu wioska i tam wioska, jedna dziewczyna na cala wies Smerfetka i Bulinka - obie podobne do siebie nawet z charakteru I postacie charakterystyczne - kucharz, wynalazca, grajek itp. O ile Bouli byl raczej postacia przewodnia, to w smerfach  wszystko bylo przedstawione ogolnie. Nie pamietam tylko, czy balwanki mialy jakiegos antagoniste typu Gargamel.
Z innych podobnych to jeszcze: Zolwie Ninja i Motomyszy z Marsa - schemat identyczny, 3-4 przebojowe koolaste mutanty plus  przebojowa dziewczyna im towarzyszaca No i cala masa innych mutantow z ktorymi walcza
Inna grupa to bajki "zawodowe"- listoszosz Pat, Strazak Sam, pozniej budowniczy Bob i cala masa innych popluczyn
Schematem  wedlug mnie jest tez "grupa przyjaciol + psotnik" wzglednie "grupa przyjaciol + maluch placzacy sie pod nogami", tu juz Muminki moge wlaczyc  - Muminki i Bobek/Mi, Psoty Dudusia Wesolka.

Wiecej nie pamietam

Offline

 

#3 2011-08-18 14:28:51

 AliceBuka

http://i58.tinypic.com/mvraj4.jpg

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 182
Punktów :   10 

Re: Postacie - Muminki vs. inne bajki

Brawo,Elfi!Kawał dobrej roboty!

Offline

 

Copyright ˆ 2010-2012 Dolina Muminków. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ladek-zdroj.zbiorniki-betonowe360.pl ścianki wystawiennicze Krynica Morska agroturystyka www.chcepsa.pl zaproszenia-na-komunie-dla-chlopca.eu